+420 608 931 551

Instalace OS Android z flash disku

Jak výrazně zrychlit práci na mém starém notebooku?

Sám vlastním jeden z prvních netbooků, který je osazen pamětí RAM 1GB, jednojádrovým CPU Intel Atom a 250GB pevným diskem a občas jsem při práci například na dovolené ztrácel trpělivost. Do jisté míry se může problém s rychlostí nabíhání operačního systému, spouštění služeb a načítání aplikací vyřešit reinstalací operačního systému, do kterého se nainstalují jen nejnutnější potřebné aplikace. Ovšem i časem používání bez instalace jakýchkoliv uživatelských aplikací, her, atd. se systém neustále zpomaluje z důvodů instalací různých aktualizací, ať již se jedná o Javu, produkty Adobe, a nebo updaty od Microsoftu.

Máte-li progresivní povahu a rádi trochu zaexperimentujete, vyzkoušejte na vašem „staříčkovi“ trochu netradiční operační systém, který vám může přinést pohodlnější a rychlejší práci. Zmiňovaným operačním systémem je dnes již poměrně známý systém především pro chytré telefony – Android. Na mobilním telefonu nebo tabletu jej zná asi téměř každý, ale proč jej nepoužít i pro váš notebook?

Co vše budu pro instalaci potřebovat?

Pro instalaci operačního sytému Android na Váš notebook nebo notebook budete potřebovat následující:

 • Notebook nebo počítač s operačním systém windows (poslouží k vytvoření bootovatelného flash disku).
 • Prázdný flash disk o velikosti alespoň 1GB.
 • Aplikaci UNetbootin pro vytvoření bootovatelné flashky.
 • Image operačního systému android.

Instalace operačního systému Android krok za krokem.

 • Vytvořte si na vašem zařízení, na kterém budete vytvářet bootovatelný flash disk, složku s názvem „AndroidBoot“ na disku C:. (Cesta bude tedy vypadat takto – C:\AndroidBoot)
 • Stáhněte si aplikaci Unebootin do uvedené cesty C:\AndroidBoot. Tato aplikace volně stažitelná z internetu. Pro stažení můžete využít odkaz zde.
 • Stáhněte si obraz instalátoru operačního systému Android (opět do C:\AndoridBoot). Zde si můžete vybrat, kterou konkrétní verzi budete chtít použit. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že se může stát, že Vám nemusí úplně nejnovější na vašem zařízení fungovat (může zde být problém s ovladači k webové kameře, wifi kartě, atd.) Pokud byste narazili na problém s nekompatibilitou mezi instalátorem a vašim notebookem nebo nebookem, vyzkoušejte starší verzi instalátoru. Pro tento návod jsem použit verzi 4.4-RC1.

Pozn: Po provedení bodů 1-3 byste měli mít nachystanou strukturu jako na následujícím obrázku.

Adresářová struktura
 • Nyní můžeme přistoupit k vytvoření bootovatelného flash disku. Připojte váš USB Flash disk do USB.  Spusťte aplikaci Unetbootin (v mém případě C:\AndroidBoot\unetbootin-windows-585.exe). Postupujte dále dle obrázku.
Vytvoření bootovatelného disku
   1. Vyberte „obraz disku“
   2. Zvolte cestu umístění obrazu (C:\Androidboot\android-x86-4.4-RC1)
   3. Potvrďte volbu kliknutím na „Otevřít“
   4. Vyberte typ „USB disk
   5. Zkontrolujte, že se písmeno jednotky shoduje s písmenem USB Flash disku ve vašem operačním systému
   6. Potvrďte volby kliknutím na „OK“ a vyčkejte na dokončení vytvoření bootovatelné flashky. Po dokončení klikněte pouze na „Ukončit“ .
   7. Zkontrolujte, že je váš flash disk připraven. Stačí rozkliknout písmeno, pod kterým se flash disk hlásí ve vašem operačním systému. (V mém případě F:, měli byste vidět adresářovou strukturu, jako na obrázku níže.)
Adresářová struktura o vytvoření
 • Vyjměte flash disk z počítače nebo notebooku, který sloužil pro přípravu a připojte vyvtořený bootovatelný flash disk k vašemu netbooku nebo notebooku, na který chcete nainstalovat operační systém Android.
 • Pravděpodobně bude zapotřebí změnit pořadí bootovatelných zařízení (tento postup se může lišit podle typu notebooku). Je zapotřebí přistoupit do rozhraní BIOS a změnit zde pořadí, aby náš vytvořený flash disk byl na prvním místě. Nejčastěji se u starších notebooků přistupuje do BIOSu stisknutím („mačkáním“) klávesy DEL po spuštění notebooku (u novějších typů to může být i F2, případně jiné – tyto klávesy můžete najít na stránkách výrobce vašeho notebooku). Pokud byla daná klávesa stisknuta ve správný čas, měla by se vám zobrazit podobná obrazovka jako na obrázku níze.
Pohled na rozhraní BIOS
 • Přepněte se na záložku „Boot“ a přesuňte váš flash disk na první pozici (zpravidla klávesou +). Označení se může opět lišit podle typu notebooku, flash disk může být označen jako USB device, Removable Device, název disku (např: Kingston 8GB, Silicon Power, atd.). Po přesunutí flash disku na první pozici změnu potvrďte (zpravidla klávesou F10) a zvolte „ a zvolte „YES“. Notebook by se měl restartovat a po restartu by již měl nabootovat instalátor operačního systému Android.
 • Po spuštění instalatoru zvolte možnost „Installation – Install Androd-x86 to harddisk
Úvodní zobrazení instalačního procesu
 • Zvolte možnost Create/Modify partitions
Vytvoření partitions
 • Vyberte New -> Primary a potvrďte klávesou ENTER.


Vytvoření nových oddílů
 • Vyberte možnost Bootable a potvrďte klávesou ENTER. Přejděte šipkou vpravo na položku Write, potvrďte klávesou ENTER a napište „yes“ (všechna data na vašem disku budou po potvrzení smazána a bude vytvořen nový oddíl pro operační systém Android). Po zapsání konfigurace a vytvoření diskového oddílu přejděte opět šipkou vpravo na možnost Quit a potvrďte klávesou ENTER.
 • Zvolte nově vytvořený oddíl (sda1 Linux)
 • Jednotku bude zapotřebí naformátovat, zde je několik možností. Asi bych se v tomto případě přiklonil k formátu EXT2, který používají Unixové systémy, kterým je i Android. Zvolte EXT2 a potvrďte „OK“ a v dalším kroku zvolte „YES“ pro naformátování do nového systému souborů.
Volba systémů souborů
 • Po dokončení formátování nové jednotky se vám zobrazí dotaz, zda chcete nainstalovat zavaděč GRUB. Zde zvolte v každém případě „YES“. Poté se již spustí instalace operačního systému.

 • Po instalaci ještě vytvoří instalátor oddíl pro uživatelská data. Zde bych nechal hodnoty ve výchozím stavu a pouze pokračoval potvrzením „YES“ a stiskem klávesy ENTER.
 • Instalace je dokončená. Nyní zvolte možnost Run Android-x86. Pokud vše proběhlo tak, jak mělo, měli byste již pozorovat nabíhání operačního systému.
Spuštění operačního systému
 • Na závěr je již jen zapotřebí operační systém přizpůsobit a nastavit jazyk, časové pásmo a další uživatelské volby, jako když si koupíte nový smartphone nebo tablet, který ještě nebyl spuštěn.
Závěrečná konfigurace
 • A je nainstalováno!
Nainstalovaný operační systém Android